2023-11-26 – SPORT DLA WSZYSTKICH ACTIVEdiabet ACTIVEsenior

W Stargardzie dnia 26 listopada 2023 r w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu SPORT DLA WSZYSTKICH 2023, przy współpracy z Fundacją ACTIVEdiabet Michała Jelińskiego, w ramach cyklu ACTIVEsenior mającego na celu zmotywowanie osób z cukrzycą i ich rodzin do dbania o profilaktykę zdrowia poprzez aktywność fizyczną i ruchową oraz podniesienie na wyższy poziom wiedzy z zakresu profilaktyki cukrzycy uczestniczyło 42 członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ze Stargardu i Nowogardu w części edukacyjnej dołączyło 18 uczniów policealnej szkoły MEDICA Collegium Medyczne o profilu „technik podolog”. Projekt był realizowany w obiektach Ośrodku Sportu         i Rekreacji oraz Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

Diabetycy zostali podzieleni na 3 grupy i przekazani pod opiekę profesjonalnych trenerów. Każda z grup w ramach aktywności fizycznej uczestniczyła w zajęciach: ćwiczeniach pilates prowadzonych przez instruktora Monikę Drążkowską, na rowerach treningowych spinningowych prowadzonych przez Piotra Chmielewskiego mistrza Polski  w kolarstwie szosowym, zawodowego strażaka, ratownika medycznego oraz gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej prowadzonej przez instruktora gimnastyki Beatę Radziszewską -Skorupa.

Następnym etapem były zajęcia na pływalni, na które składały się Aqua aerobic, nauka i doskonalenie pływania prowadzone przez trenera pływania Beatę Radziszewską – Skorupa oraz Aqua aerobic ćwiczenia gimnastyczne w wodzie przy muzyce prowadzone przez instruktora pływania i aqua aerobiku Monikę Drążkowską. Wszyscy uczestnicy zostali zabezpieczeni prze skutkami ewentualnych zaburzeń glikemii. Po ukończeniu działań w zakresie aktywności fizycznej udaliśmy się do Domu Kultury Kolejarza. Czekał tam na uczestników obiad, po którym rozpoczęła się część edukacyjna, na którą złożyły się wykłady neurologa Pani dr. Marzeny Kargul, dietetyka Pani Pauliny Kreft – Budka, podologa Pani Agnieszki Brzychcy. Projekt został zakończony przekazaniem wszystkim uczestnikom dyplomów Ministerstwa Sportu i Turystyki za aktywny udział w programie „Sport dla wszystkich” ACTIVEdiabet ACTIVEsenir podpisanych przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka.

Wniosek o grant złożyła prezes oddziału powiatowego PSD Stargard Pani Beata Radziszewska – Skorupa. Pani Beata była tą osobą, która zorganizowała i przeprowadziła projekt. Jak zostało to działanie ocenione przez uczestników niech świadczą słowa jednej z uczestniczek wypowiedziane w dniu następnym Pani Ewy Durskiej z Nowogardu polskiej lekkoatletki specjalizującej się w pchnięciu kulą; trzykrotnej mistrzyni paraolimpijskiej (kategoria niepełnosprawności T20) z Sydney (2000), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), a także dwukrotnej mistrzyni świata z Birmingham (1998) i Christchurch (2011). Pani Ewa stwierdziła „było intensywnie czuję relaks inni też mówią, że czują to w mięśniach, lecz chętnie by wzięli udział w podobnych działaniach”

Eugeniusz Tworek
             Prezes
   Zachodniopomorskiego
         Oddziału PSD

Link do wszystkich zdjęć

https://photos.app.goo.gl/fkcFAvKdowHH8NJ69: 2023-11-26 – SPORT DLA WSZYSTKICH ACTIVEdiabet ACTIVEsenior