Turnus integracyjno szkoleniowy Świnoujście maj 2023

To już od ponad dziesięciu lat są organizowane pięciodniowe turnusy szkoleniowo – integracyjne zachodniopomorskich diabetyków. Turnusy są organizowane przez prezesa Oddziału Powiatowego PSD w Wałczu Pana Mieczysława Jakóba we współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem PSD. Turnusy wpisały się na stałe w kalendarz zachodniopomorskich diabetyków, jedynie Covid wstrzymał na okres dwóch lat ich cykliczność. Zaczęliśmy organizację turnusów od Międzyzdrojów, pierwsze odbywały się w ośrodku wczasowym „Polino”. Obecnie są kontynuowane w Domu Wczasowym „Warta” w Świnoujściu. Od 2023 r. jest planowane poszerzenie grona uczestników o diabetyków z całej Polski. Maj jest miesiącem, w którym udział biorą zachodniopomorscy diabetycy, natomiast wrzesień będzie miesiącem, w którym będą mieli możliwość uczestniczyć diabetycy z całej Polski. Poprzez pobyt w atrakcyjnej nadmorskiej lokalizacji organizowane turnusy mają za zadnie integrować środowisko diabetyków. Są również okazją do poszerzenia swojej wiedzy o cukrzycy i powikłaniach około cukrzycowych poprzez udział w wykładach i szkoleniach prowadzonych poprzez specjalistów. Jest również w programie czas na zorganizowana aktywność fizyczną poprzez udział w wieczorkach tanecznych. Klimat urok, atrakcyjności oraz związane wszelkie atrakcje rejonów nadmorskich są zapewne atutem przemawiającym za czynnym udziałem w organizowanych przez nas turnusach. Rzeczywisty spacer nad naszym polskim morzem jest możliwy jedynie poprzez pobyt nad tym morzem.

W dniach od 10 do 14 maja 2023 r. w DW „Warta” w Świnoujściu przy ul. Wojska Polskiego 93. uczestniczyło w turnusie 98 osób. W plan turnusów wpisały się również posiedzenia Zarządu i Rady Oddziału Zachodniopomorskiego PSD. W 2023 r w obradach zarządu uczestniczyła prezes ZG PSD Pani Anna Śliwińska, która jednocześnie była gościem honorowym turnusu.

Na program edukacyjny złożyły się wykłady:

  1. Diabetolog – Maria Pupek – „Nowoczesne leki Inkretynowe Flozyny – nowoczesne leczenie (plusy i minusy tych leków)
  2. Przedstawiciel firmy Abbott – Anna Wyszyńska – „wykład o sensorach ciągłego monitorowania poziomu cukru FreeStyle Libre 2” pokaz zakładanie sensorów
  3. Nefrolog – dr n.med. Krzysztof Bidas – „Stare Leki Cukrzycowe a nerki”
  4. Nefrolog – dr n.med. Krzysztof Bidas – „Plejotropowe działanie SGLT2 ” Dobroczynne działanie Flozyn
  5. Neurolog – Marzena Kargul – temat: „Powikłania neurologiczne w cukrzycy
  6. Dietetyk – Ewa Dygaszewicz – „Podstawowe Informacje o Diecie przy Cukrzycy”

Udział Nowogardzkich diabetyków w turnusie został dofinansowany
przez Urząd Miejski w Nowogardzie
www.nowogard.pl

Eugeniusz Tworek
Prezes PSD
Oddziału
Zachodniopomorskiego