Toruń „DIABETICA EXPO 2013”

XVII Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne „DIABETICA EXPO 2013” XI Ogólnopolskie Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości.

„Diabetica Expo” jest to wydarzenie, w którym jednocześnie spotykają się przedstawiciele środowiska medycznego (specjaliści w zakresie diabetologii, interniści, lekarze rodzinni, pielęgniarki, dietetycy) oraz pacjenci. Jego główny celem jest zwiększenie wiedzy o cukrzycy wśród pacjentów oraz promocja zdrowego trybu życia. W programie sympozjum były sesje wspólne dla lekarzy i pacjentów obejmujące zagadnienia:- Leczenie cukrzycy typu 1 i 2.
– Przewlekłe powikłania cukrzycy.
– Kardiodiabetologia.
– Jakość życia chorych na cukrzycę.
– Cukrzyca a nałogi.
– Różne oblicza i powikłania otyłości.
– Metody leczenia otyłości.
– Genetyka w otyłości.
– Psychoterapia i psychoedukacja otyłości.Sympozjum towarzyszyły targi z udziałem około 40 wystawców: uzdrowisk, firm farmaceutycznych, firm produkujących sprzęt medyczny, zdrową żywność, dermokosmetyki, skarpetki prozdrowotne, urządzenia do masażu itp. Na stoiskach firm, była możliwości zrobienia zakupów w promocyjnych cenach, nabycia darmowych próbek produktów, degustacji produktów, otrzymania materiałów edukacyjne. Uczestniczyło w nim około 1000 diabetyków PSD z całej Polski w tym również diabetycy z Koła W Nowogardzie. Sympozjum zostało zorganizowane przy współpracy Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia i Okręgowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej. Przewodniczącym Komitetu Naukowego była Pani Prof. dr hab. med. Irena Ponikowska – konsultant krajowy w dziedzinie balneologii.

Udział członków Koła Nowogard w sympozjum został dofinansowany w ramach realizacji zadania publicznego „Wspieranie działalności w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego na terenie Gminy Nowogard” ze środków Urzędu Miejskiego w Nowogardzie. www.nowogard.pl

Eugeniusz Tworek
Prezes PSD
Koła Nowogard