Głównym celem zorganizowanego DiabeDance© było uwrażliwienie opinii publicznej na problem, jakim jest rosnąca liczba zachorowań na cukrzycę i promowanie aktywności fizycznej, jako jednej z form prewencji cukrzycy u osób zdrowych i skuteczną pomoc w kontrolowaniu cukrzycy u osób chorych. Kluczowymi działaniami prewencyjnych w kierunku cukrzycy jest przełamywanie barier społeczno administracyjnych poprzez zwiększenie świadomości wśród polskiego społeczeństwa o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą cukrzyca, o czynnikach je wywołujących, informowanie o tym, co możemy zrobić w kierunku poprawy komfortu życia chorych z cukrzycą.
Cukrzyca stała się „epidemią XXI wieku” – o tym już wiemy, lecz jeżeli chcemy podjąć z nią walkę to musimy wyjść z kręgu osób chorych. Jeżeli pozwolimy na izolację cukrzycy to przegrywamy tą nierówną walkę nie tylko my chorzy, lecz również ci, których ona dopadnie. Struktury rządowe, samorządowe oraz instytucje, od których zależy poziom świadczonych usług w walce z cukrzycą muszą przyjąć do wiadomości, że oczekujemy od nich skutecznych na godnym poziomie a nie połowicznych czy wręcz pozorowanych działań. Jest nam niezmiernie przykro, że w naszym kraju z powodów ekonomicznych chory jest czasami traktowany jako zbyt kosztowna procedura medyczna i dochodzi do paradoksów, takich jak np. że amputacja kończyny związana ze stopą cukrzycową jest tańsza niż zachowawcze leczenie.
Szczycimy się mianem społeczeństwa cywilizowanego, w wielu działaniach podejmowanych przez organy decyzyjne przewija się termin „zapobiegania wykluczeniu społecznemu”. W brutalnym zetknięciu z otaczającą nas rzeczywistością, zdarza się, że ludzie chorzy czują się odrzuceni i bezbronni. Dlatego tak ważne jest wsparcie, o które zwracamy się do społeczeństwa miedzy innymi poprzez udział i pomoc w organizowaniu corocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
To, co w dniu 14 listopada miało miejsce w Nowogardzie pozwala nam mimo trudności, które niesie z sobą cukrzyca potrzeć w przyszłość w sposób optymistyczny, upewnia nas,że nie jesteśmy sami.
W odpowiedzi na nasz apel do czynnego udział w obchodach Światowego Dnia Cukrzycy mieszkańcy Nowogardu i okolic w tym również gmin ościennych odpowiedzieli bardzo licznym przybyciem na Plac Wolności w Nowogardzie. Szacujemy, że było nas w tym dniu około 600 – 700 osób, przetłaczającą większość uczestników DiabeDance© stanowiły dzieci i młodzież ze wszystkich szkół z Nowogardu, była z nami również młodzież z Osiny. Byli z nami także członkowie stowarzyszeń działających w gminie Nowogard, oraz mieszkańcy naszego miasta i jego okolic. Przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia było możliwe dzięki pomocy udzielonej nam przez Nowogardzki Dom Kultury.
W imieniu własnym, zarządu koła oraz wszystkich diabetyków koła Nowogard składam gorące podziękowania dyrektorom szkół, nauczycielom, wychowawcom, opiekunom, instytucją, firmom, lokalnym mediom za pomoc w zorganizowaniu DiabeDance© a w szczególności wszystkim uczestnikom, którzy w tym dniu byli z nami.
Jak wyglądało DiabeDance© w Nowogardzie można zobaczyć:
Na załączonym filmie
Na zdjęciach
w innych publikacjach, klikając na załączone linki:
http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/diabedance-sposobem-na-cukrzyce/
http://ndk.pl/component/content/article/44-aktualnoci/1249-diabedance-i-roztaczony-nowogard
http://sp1.nowogard.pl/pl/component/content/article/1-wydarzenia/629–14-listopada-wiatowy-dzie-walki-z-cukrzyc
http://www.nowogard.pl/index.php/18-aktualnosci/1916-nowogardzkie-obchody-swiatowego-dnia-cukrzycy
http://www.mojacukrzyca.org/