Laur Cisowy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
30 kwietnia 2016  w Nowogardzkim Domu Kultury odbyła się XV gala Laura Cisowego

Odznaczenia „Laur Cisowy” przyznaje kapituła za szczególne osiągnięcia i promowanie Ziemi Nowogardzkiej na szczeblu gminy, powiatu, województwa, w kraju i za granicą w kategoriach: „Biznes i gospodarka” oraz „Działalność społeczna” (w zakresie oświaty, kultury, sportu, opieki społecznej, opieki zdrowotnej i ochrony środowiska).

W śród tegorocznych laureatów w kategorii – działalność społeczna  znalazł się
z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Pan Eugeniusz Tworek
W prezentacji przyznania „Laura  Cisowego” Kapituła zawarła informację:
Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowogardzie powstało w 2009 roku i od tego czasu do chwili obecnej Prezesem jest Pan Eugeniusz Tworek. Od 2010 roku organizuje i prowadzi z Kołem Diabetyków badania przesiewowe w kierunku cukrzycy, z których skorzystały łącznie 7 622 osoby. Prowadzi również cykliczne spotkania edukacyjne na temat cukrzycy w Nowogardzie oraz na terenach wiejskich naszej gminy. Jest organizatorem Gminnych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, a od 13 listopada 2012 roku w geście jedności z diabetykami Nowogard włączył się w ogólnoświatową akcję poprzez podświetlenie na niebieski kolor Ratusza Miejskiego. W 2011 roku Pan Eugeniusz Tworek rozpoczął działalność Nowogardzkiej Szkoły Cukrzycy. Była to pierwsza szkoła Cukrzycy w województwie Zachodniopomorskim. Obecnie jest prowadzona juz V edycja. Jest także inicjatorem powstania szkoły cukrzycy w Świdwinie, Złocieńcu, Świnoujściu i Szczecinie. W 2013 roku zainspirował powołanie Koła Diabetyków w Goleniowie a w 2014 roku powołał Oddział Powiatowy Goleniów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Zorganizował w 2014 roku Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w formie Diabe Dance, które miało na celu uwrażliwienie opinii publicznej na problem rosnącej liczby zachorowań na cukrzycę oraz promowanie aktywności fizycznej , jako jednej z form prewencji cukrzycy u osób zdrowych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi w działalności społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. W 2015 roku uhonorowany Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków . Od 2015 roku Pan Eugeniusz Tworek jest delegatem na krajowy zjazd delegatów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Członkiem Głównego Sądu Koleżeńskiego.
 
Na zakończenie uroczystej Gali, dla wszystkich Laureatów i zebranych gości, wystąpił szczeciński duet Jackpot, finaliści X edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka” w telewizji Polsat.

admin