Kryształowy Koliber 2021

Pani Elżbieta Drobik laureatem Kryształowego Kolibra w kategorii Pielęgniarka / Dietetyk/ Edukatorska Roku 2021

W uznaniu zaangażowanie i woli niesienia bezinteresownej pomocy diabetykom dnia 20 grudnia 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Stargardzie Pani Elżbieta Drobik odebrała statuetkę Kryształowego Kolibra z rąk członka Zarządu Głównego PSD Eugeniusza Tworka. W uroczystym wręczeniu statuetki uczestniczyli:

Starosta Powiatu Stargardzkiego Pani Iwona Wiśniewska,

Wicestarosta Powiatu Stargardzkiego Pan Łukasz Wilkosz

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Pan Krzysztof Kowalczyk.

źródło: Starostwo Powiatowe Stargard

Pani Elżbieta Drobik absolwentka Liceum Medycznego Pielęgniarstwa, w Szczecinie pojęła w 1976 roku pracę jako pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. 16 grudnia 1976 r rozpoczęła pracę w Szpitalu w Stargardzie na oddziale chirurgicznym. Od 01 grudnia 1979 r do czerwca 1997 r pełniła funkcję pielęgniarki oddziałowej na oddziale pulmonologicznym.

Od 1997 roku rozpoczyna pracę w por. diabetologicznej, gdzie pracuję do chwili obecnej, czyli 24 lata. Od momentu rozpoczęcia pracy w por. diabetologicznej uczestniczy w licznych szkoleniach, sympozjach zgłębiając tajniki wiedzy o cukrzycy i powikłaniach jakie niesie ze sobą ta choroba. Świadoma jak wiele zależy od wiedzy jaką posiada osoba z cukrzycą zdaje sobie sprawę, że sama wizyta u lekarza nie zapewni odpowiedniego poziom wiedzy pacjentowi. Zaczyna w swoim wolnym czasie organizować spotkania edukacyjne dla pacjentów przychodni, na które zaczynają przychodzić również diabetycy nie będący pacjentami tej placówki. Zaczyna wychodzić z działaniami edukacyjnymi adresowanymi do diabetyków poza swoje miejsce pracy. Pani Elżbieta Drobik z racji długiego okresu zamieszkiwania w Chociwlu, małym miasteczku województwa zachodniopomorskiego widzi jak bardzo wykluczone są osoby chore w tym również diabetycy. Są to zazwyczaj osoby starsze, które nie radzą sobie z dostępem do elektronicznych środków komunikacji, niepotrafiące samodzielnie radzić sobie z chorobą. Dzięki swojemu społecznemu zaangażowaniu się w pomoc innym zaczyna od 2003 roku organizować cykliczne spotkania dla diabetyków pod nazwą „Plenerowe rozmowy o cukrzycy w pałacu nad jeziorem”, w których nieprzerwanie od szesnastu lat organizuję edukację w plenerze z udziałem ludzi chorych na cukrzycę oraz ich rodzin. Praktycznie corocznie we współpracy z władzami samorządowymi i przy wsparciu innych podmiotów prowadzi działania w centrum, których są osoby dotknięte powikłaną cukrzycą ostatnie dwa lata to czas pandemii koronawirusa, która ogranicza intensywność działań, lecz nie przekreśla ich, są one prowadzone z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.  

45 lat pracy zawodowej Pani Elżbiety Drobik w tym ostatnie 24 lata z diabetykami nie ograniczały się jedynie do obowiązków służbowych, są to również lata, gdzie swój własny czas podarowała pracując w wolontariacie na rzecz osób dotkniętym chorobą. 

admin