IV Plenerowe Rozmowy o Cukrzycy w Zielonej Kuźni 2013

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Nowogardzie dnia 18 maja w kompleksie edukacyjnym Nadleśnictwa Nowogard  „Zielona Kuźnia” zorganizowało dla diabetyków spotkanie integracyjno-edukacyjne w którym uczestniczyło 45 osób. Wśród diabetyków byli z nami Pani dr Marzena Kargul lekarz prowadzący Nowogardzką „Szkołę Cukrzycy” Pan Kazimierz Lembas dyr. Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie, Pani mgr Małgorzata Kędziora kierownik apteki Mediq w Nowogardzie, Pan Tadeusz Rzetecki i Danuta Rzetecka właściciele hurtowni „Pier” w Nowogardzie.
O przeznaczeniu oraz historii obiektu o otaczającej go różnorodnej pięknej przyrodzie  jak również o Nadleśnictwie Nowogard uczestnicy spotkania usłyszeli od przedstawiciela Nadleśnictwa Nowogard Pan Rafała Maruszewskiego. Zielona Kuźnia znajduje się na terenie Nadleśnictwa Nowogard w  leśnictwie Olszyca w środku puszczy Goleniowskiej pośród wspaniałych starodrzewi buka i dęba. Obiekt jest elementem Zachodniopomorskiej Sieci Ośrodków Edukacji Ekologicznej i Przyrodniczej. Izba kuźni wyposażona jest w drewniane stoły, ławki, ekran projekcyjny , duży grill i zaplecze sanitarne. Na terenie obiektu znajdują się również gabloty z owadami oraz pędami roślin. Pani Elżbieta Drobik pielęgniarka diabetologiczna z Samodzielnego Publicznego ZZOZ w Stargardzie Szczecińskim przeprowadziła część edukacyjną obejmująca zagadnienia zdrowego żywienia, zakończoną sprawdzianem przekazanych zaleceń żywieniowych. Osoby, które pierwsze udzieliły poprawnej odpowiedzi otrzymały symboliczne upominki. Po części edukacyjnej przyszedł czas na skosztowanie przygotowanych produktów z grilla. Po zakończonej degustacji poprzez czynny udział w konkurencjach sprawnościowych przygotowanych w formie rywalizacji „na wesoło” z powodzeniem pozbywano się nadmiaru węglowodanów i  zbędnych kalorii. Były dyplomy i wyróżnienia za wyniki i udział w konkurencjach sprawnościowych. Pan Tadeusz Łukaszewicz zabezpieczający nagłośnienie imprezy oraz podkład muzyczny zdecydowanie zachęcił do dodatkowego ruchu poprzez taniec. Nasza przesympatyczna Ula Józefiak jak to już stało się tradycją na okoliczności naszej majówki napisała wiersz. Impreza udała się wyśmienicie, mimo zapowiadanych przez synoptyków obfitych opadów atmosferycznych w trakcie trwania majówki mieliśmy piękną słoneczną majową pogodę.

” IV Plenerowe Rozmowy o Cukrzycy w Zielonej Kuźni”  są wspierane przez Urząd Miejski w Nowogardzie www.nowogard.pl w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą „Wspieranie działań w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego na terenie Gminy Nowogard”.

Podziękowanie

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard składa serdeczne podziękowania:

  1. Nadleśnictwu Nowogard za udostępnienie obiektu „Zielona Kuźnia” w Płotkowie, w szczególności pracownikom Nadleśnictwa Nowogard ,Panu Jarosławowi Olczakowi za zorganizowanie ogniska, Panu Rafałowi Maruszewskiemu za część edukacyjną i wszelką okazaną pomoc w trakcie trwania spotkania.
  2. Pani Annie Wyszyńskiej z firmy Abbott za pomoc w zabezpieczeniu części edukacyjnej.
  3. Pani Elżbiecie Drobik pielęgniarce diabetologicznej z Samodzielnego Publicznego ZZOZ w Stargardzie Szczecińskim za przeprowadzoną edukację.
  4. Panu Markowi Kowalczykowi właścicielowi Zakładu Wyrobów Wędliniarskich w Krzemiennej za wsparcie.
  5. Panu Tadeuszowi Rzeteckiemu i Pani Danucie Rzeteckiej  właścicielom hurtowni „PIER” w Nowogardzie za wsparcie.
  6. Pani Małgorzacie Kędziora kierownikowi apteki „Mediq” Niebieska  oraz  pracownikom za przekazane upominki i załączone życzenia dla diabetyków.
  7. Domowi Pomocy Społecznej w Nowogardzie za wypożyczenie  termosów.
  8. Pani dr Marzenie Kargul za to, że była wśród nas.
  9. Panu dyr. Kazimierzowi Lembasowi za to, że był wśród nas.
  10. Wszystkim uczestnikom spotkania, którzy włączyli się czynnie w   organizację i obsługę spotkania. 

Eugeniusz Tworek
Prezes PSD
Koła Nowogard