18-09-2010 Kulice – Kontrolne badanie poziomu glikemii

W dniu 18 września 2010 r. w Kulicach odbyły się Dożynki. Na zaproszenia Sołtysa Kulic Pana Janusza  Mioduszewskiego w dożynkach uczestniczyli: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard,  Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Lila-Róż”

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Diabetyków w ramach realizacji zadania publicznego „Ochrona, profilaktyka i promocja zdrowia na terenie Gminy Nowogard w zakresie cukrzycy” dofinansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Nowogardzie przeprowadziło kontrolne badania poziomu cukru w krwi, ciśnienia tętniczego. Prowadzona była profilaktyka informacyjna z zakresu diabetologii, osoby zainteresowane otrzymały materiały edukacyjne w kierunku cukrzycy.  

Prowadzona była profilaktyka informacyjna z zakresu raka piersi, zainteresowani uczestnicy zjazdu otrzymali materiały edukacyjne.
Panie ze Stowarzyszenia” Lila-Róż”, zachęcały uczestników zjazdu do udział w badaniach stryningowych raka piersi i raka szyjki macicy.

Z możliwości pomiaru poziomu cukru we krwi skorzystało 26 osób.
W tej grupie  badania wykazały: 
1 osobę z poziomem glikemii powyżej 200mg/dl     
4 osób z poziomem glikemii powyżej 160mg/dl     

Z możliwości pomiaru ciśnienia tętniczego skorzystały 32 osoby                                            
W tej grupie  badania wykazały:  
3 osoby z poziomem ciśnienia skurczowego powyżej 160 mm Hg.
W imieniu własnym jak również całego PSD Zarządu Koła Nowogard oraz  Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Lila-Róż”, składam serdeczne podziękowania Sołtysowi Kulic Panu Januszowi Mioduszewskiemu  za bardzo dobre przygotowanie stanowiska do przeprowadzenia badań oraz akcji informacyjnej z zakresu diabetologii i onkologii.

  Eugeniusz Tworek