Gminne Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie – 2012

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard zaprasza wszystkich mieszkańców Nowogardu oraz okolic w sobotę dnia 17 listopada 2012 na godz. 11:00 do domu Kultury w Nowogardzie  na uroczyste obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony corocznie w dniu 14 listopada, jest kampanią mającą na celu propagowanie wiedzy na temat cukrzycy, w której corocznie Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podejmuje nowy temat związany z problemami światowej społeczności związanej z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą organizowany jest 14 listopada na cześć urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem, jako pierwszy przedstawił teorię, która doprowadziła do odkrycia insuliny w 1922 roku.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia w odpowiedzi na alarmujący wzrost zachorowań na cukrzycę na świecie. Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań zwązanych z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie 366mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie  w dramatycznym tempie.
Według najnowszych danych (źródło: Bruksela, 14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy 2011 International Diabetes Federation of DiabetesAtlas) ” Nowe dane wskazują, że liczba osób żyjących z cukrzycą wzrośnie z 366 milionów w 2011 do 552 mln do 2030 r. IDF również szacuje, że aż 183 milionów ludzi nie wie, że choruje na cukrzycę”.
W Polsce liczba chorych na cukrzycę w tym roku przekroczyła 3 mln. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.  Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 grudnia 2006 roku,(w rezolucji 61/225)  ustanowiło 14 listopada  Światowym Dniem Walki z  Cukrzycą obchodzonym przez Narody Zjednoczone począwszy od 2007 roku. W roku ubiegłym w ponad 160 krajach odbyły się uroczyste obchody. 

Zgodnie z rezolucją Narodów Zjednoczonych cukrzyca jest chorobą przewlekłą, wyniszczającą i kosztowną, która wiąże się z ciężkimi powikłaniami i stwarza poważne zagrożenie dla rodzin, państw oraz całego świata. Instytucje rządowe przyznają, że zachorowalność na cukrzycę wzrasta w zastraszającym tempie i zagraża wszystkim państwom. Po raz pierwszy choroba niezakaźna została uznana za poważne zagrożenie zdrowia na skalę światową.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na lata 2009-2013 jest „Edukacja i prewencja w cukrzycy”. Hasło kampanii w 2012 roku brzmi: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”

 Zapraszam serdecznie

Eugeniusz Tworek
Prezes PSD
Koła Nowogard

Program Gminnych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w dniu 17 listopada 2012

„Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”

 • Uroczyste otwarcie obchodów
 • Wystąpienia zaproszonych gości
 • Badania stopy cukrzycowej pani Elżbieta Piankowska WÖRWAG PHARMA GmbH & CO. KG
 • Cukrzyca-co to za choroba ? Jak rozpoznawać ? Dlaczego dobrze leczyć ? Diabetolog dr Andrzej Paciorkowski
 • Występy artystyczne
 • Przerwa kawowa
 • Retinopatia, nefropatia, neuropatia – łatwiej zapobiegać niż leczyć. Stopa cukrzycowa Neurolog dr Marzena Kargul
 • Prezentacja firmy Microlife
 • Prezentacja firmy WÖRWAG PHARMA GmbH & CO. KG
 • Występy artystyczne
 • Zakończenie
 • Poczęstunek

W trakcie obchodów będą prowadzone badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy, badania cholesterolu, ciśnienia tętniczego oraz w kierunku stopy cukrzycowej

Honorowy patronat obchodów: Burmistrz Nowogard
Patronat naukowy: prof. dr hab. n med. Lilianna Majkowska
Patronat medialny: Dziennik Nowogardzki