Gminne Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie 19-11-2011.

Cukrzyca-Powstrzymać Epidemię XXI wieku”.

19-11-2011. Gminne Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard zaprasza wszystkich mieszkańców Nowogardu oraz okolic w sobotę dnia 19 listopada 2011 na godz. 11:00 do domu Kultury w Nowogardzie na uroczyste obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony corocznie w dniu 14 listopada, jest kampanią mającą na celu propagowanie wiedzy na temat cukrzycy, w której corocznie Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podejmuje nowy temat związany z problemami światowej społeczności związanej z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą organizowany jest 14 listopada na cześć urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem, jako pierwszy przedstawił teorię, która doprowadziła do odkrycia insuliny w 1922 roku.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia w odpowiedzi na alrmujący wzrost zachorowań na cukrzycę na świecie.
Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie 285 mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie  w dramatycznym tempie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, iż w 2030 r. liczba ta wyniesie 438 mln. W latach 1985-2007 liczba chorych na cukrzycę wzrosła aż pięciokrotnie.W Polsce liczba chorych na cukrzycę jest szacowana na 2,6 mln, z czego 750 tys. żyje bez świadomości choroby i nie leczy się. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.  Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 grudnia 2006 roku,(w rezolucji 61/225)  ustanowiło 14 listopada  Światowym Dniem Walki z  Cukrzycą obchodzonym przez Narody Zjednoczone począwszy od 2007 roku. W roku ubiegłym w ponad 160 krajach odbyły się uroczyste obchody. 

Zgodnie z rezolucją Narodów Zjednoczonych cukrzyca jest chorobą przewlekłą, wyniszczającą i kosztowną, która wiąże się z ciężkimi powikłaniami i stwarza poważne zagrożenie dla rodzin, państw oraz całego świata. Instytucje rządowe przyznają, że zachorowalność na cukrzycę wzrasta w zastraszającym tempie i zagraża wszystkim państwom. Po raz pierwszy choroba niezakaźna została uznana za poważne zagrożenie zdrowia na skalę światową.
Tematem przewodnim Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na lata 2009-2013 jest „Edukacja i prewencja w cukrzycy”. Hasło kampanii w 2011 roku brzmi: „Cukrzyca-Powstrzymać Epidemię XXI wieku”

Zapraszam serdecznie

Eugeniusz Tworek
Prezes PSD
Koła Nowogard

Program

Gminnych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

w dniu 19 listopada 2011 

„CukrzycaPowstrzymać Epidemię XXI wieku ”.

  • Uroczyste otwarcie obchodów
  • Wystąpienia zaproszonych gości   
  • Wystąpienie pielęgniarki Pani Doroty Herman
  • Występy artystyczne (Czy cukrzycy mogą jeść miód? – Badania poziomu   cukru)
  • Program edukacyjny specjalisty chorób wewnętrznych i diabetologii Pani dr n. med. Katarzyny Homa
  • Występy artystyczne (Czy cukrzycy mogą jeść miód? – Badania poziomu   cukru)
  • Program edukacyjny dietetyka z Kliniki Diabetologicznej w Policach Pani mgr Małgorzaty Napierała
  • Występy artystyczne (Czy cukrzycy mogą jeść miód? – Badania poziomu cukru)
  • Zakończenie.
  • Poczęstunek 


W trakcie obchodów będą prowadzone badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy

Honorowy patronat obchodów: Burmistrz Nowogardu

Patronat naukowy: prof. Dr hab. N med. Lilianna Majkowska

Patronat medialny: Dziennik Nowogardzki oraz wNowogardzie.pl