Gminne Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie 2010-11-27

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard zaprasza wszystkich mieszkańców Nowogardu oraz okolic w sobotę dnia 27 listopada 2010 do domu Kultury w Nowogardzie na uroczyste obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony corocznie w dniu 14 listopada, jest kampanią mającą na celu propagowanie wiedzy na temat cukrzycy, w której corocznie Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podejmuje nowy temat związany z problemami światowej społeczności związanej z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą organizowany jest 14 listopada na cześć urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem, jako pierwszy przedstawił teorię, która doprowadziła do odkrycia insuliny w 1922 roku.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia w odpowiedzi na alarmujący wzrost zachorowań na cukrzycę na świecie. W ciągu ostatnich 18 lat Światowy Dzień Walki z Cukrzycą stał się okazją do wsparcia na skalę światową wszystkich osób chorujących na cukrzycę, przyczyniając się do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 grudnia 2006 r. rezolucji 61/225. Zgodnie z tą przełomową rezolucją cukrzyca jest chorobą przewlekłą, wyniszczającą i kosztowną, która wiąże się z ciężkimi powikłaniami i stwarza poważne zagrożenie dla rodzin, państw oraz całego świata. Instytucje rządowe przyznają, że zachorowalność na cukrzycę wzrasta w zastraszającym tempie i zagraża wszystkim państwom. Po raz pierwszy choroba niezakaźna została uznana za poważne zagrożenie zdrowia na skalę światową.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na lata 2009-2013 jest „Edukacja i prewencja w cukrzycy”. Hasło kampanii w 2010 roku brzmi: „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz”. W ramach kampanii apeluje się do wszystkich osób i instytucji odpowiedzialnych za opiekę diabetologiczną o zrozumienie zagadnienia cukrzycy i jej kontrolowanie. Dla osób chorujących na cukrzycę oznacza to wzmocnienie się poprzez edukację. W stosunku do instytucji rządowych jest to wezwanie do wprowadzania skutecznych strategii i zasad postępowania w odniesieniu do zapobiegania i leczenia cukrzycy w celu ochrony zdrowia mieszkańców chorujących na cukrzycę lub zagrożonych rozwojem tej choroby. Dla pracowników służby zdrowia jest to wezwanie do pogłębiania wiedzy na temat cukrzycy, tak, aby w praktyce stosować zalecenia oparte na dowodach naukowych. Natomiast dla ogółu społeczeństwa oznacza to apel o zrozumienie poważnych skutków cukrzycy oraz nauczenie się sposobów uniknięcia lub opóźnienia rozwoju choroby i jej powikłań.

Najważniejsze przesłania kampanii są następujące:

Poznanie zagrożeń związanych z cukrzycą i jej objawów ostrzegawczych.
Posiadanie wiedzy, jak reagować na cukrzycę oraz do kogo zwrócić się o pomoc.
Posiadanie wiedzy, jak postępować z cukrzycą i kontrolować chorobę.
Zapraszam serdecznie

Prezes PSD
Koła Nowogard
Eugeniusz Tworek

Program

Gminnych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
27 listopada 2010 godzina 11:00 Nowogardzki Dom Kultury
„Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz”.
– Uroczyste otwarcie obchodów.
– Wystąpienia zaproszonych gości.
– Program edukacyjny dr Andrzeja Paciorkowskiego „Szkoła Cukrzycy”.
– Prezentacja firmy Johnson & Johnson – Bartosz Pindor
– Występy artystyczne.
– Przerwa kawowa.
– „Leczenie cukrzycy” – Diabetolog dr Danuta Cybulska.
– „Światłolecznictwo w leczeniu powikłań cukrzycowych” – Przemysław Chlebowski.
– Występy artystyczne.
– Przerwa kawowa.
– „Samokontrola w życiu chorego z cukrzycą” – Edukator diabetologiczny Elżbieta Drobik.
– Występy artystyczne.
– Zakończenie
W trakcie obchodów będą wykonywane badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy.

Honorowy patronat obchodów: Burmistrz Nowogardu
Patronat naukowy: prof. dr hab. n. med. Lilianna Majkowska
Patronat medialny: Dziennik Nowogardzki